Kına Gecesi Eğlencesi

Kına Gecesi Eğlencesi

Türkiye’nin her yerinde kına gecesi eğlencesi yapılıyor. Peki, kına geceleri nasıl düzenleniyor? Gelin bu sorunun cevabına beraber bakalım.

Kına gecesi eğlencesi konusunda detayları yazımızda bulabilirsiniz. İnsanlar binlerce yıldır vücutlarını boyayarak bazı ritüeller gerçekleştiriyor. Bu ritüeller eğlence ya da tedavi amaçlı olabiliyor. Boyalar her zaman vücudumuzda kullanılıyordu. Eski dönemlerde vücut boyamak için sıklıkla kına tercih ediliyordu. O dönemlerde kına hem kolay bulunabilen hem de oldukça ucuz olan boya türüydü.

Eski tarihte tanrılara adanan kurbanlar kına ile boyanıyordu. Daha sonra yaşlı kadınlar ölüme hazır olduğunu göstermek için saçlarını kına boyarlardı. Zaman geçtikçe kına geleneği nişan, düğün ve sünnet organizasyonlarında kullanılmaya başlandı. Kına önceden şifa verici etkisi nedeniyle kullanılıyordu. Ancak evlilik törenlerinde sıklıkla tercih ediliyordu.  Türk kültürünün en önemli parçalarından bir tanesi de düğün törenleridir. Kına gecesi, düğün törenlerinden önce yapılır. Düğünden bir gece önce baba evinde kalınan son günde bu organizasyon gerçekleştirilir.

Kına Gecesinin Anlamı Nedir?

Türk İslam geleneklerinde kına törenlerinin büyük bir önemi bulunuyor. Evliliğe giden yolda aile evinden ayrılmanın hüznünü simgeleyen kına yakma törenleri günümüzde de tercih ediliyor. Kına gecelerinde adetler yöreye göre değişiklik gösteriyor. Günümüzde kına gecelerinde eski ve modern adetler beraber kullanılıyor.

Kına Neden Yakılır?

Kına neden yakılır? Eski zamanlarda kınalar askere gidecek gence ya da evlenecek gelin adayına yakılırdı. Kültürümüzde kına koruyucu özelliği sebebi ile yakılmaktadır. Kına gecelerinde gelin adayının ellerine yakılan kına evliliğin korunması için kullanılır. Kınanın rengi kırmızıdır.

Geleneksel Kına Gecesi Adetleri

Kına gecesi adetleri yörelere göre değişiklik gösterir. Düğün öncesinde düzenlenen bu organizasyonda genel olarak kız evinde yapılır. Kına gecelerine özel gelin adaylarının kıyafetleri bulunur. Ayrıca organizasyonda davetlilere hediyeler verilir. Kına öncesinde gelinin başına duvak örtülür. Bu gecede ağıtlar söylenir. Kına yakma töreni sırasındaki ağıtlar gelinin baba evinden ayrılmasını ifade eder.

Osmanlı’da Kına Gecesi

Eski zamanlarda düğün eğlenceleri pazartesi günü başlıyordu. Bugünde çeyiz damat evine gönderilirdi. Salı günü gelin hamamı yapılırdı. Çarşamba günü ise kız evinde kına gecesi düzenlenirdi. Kına gecesinde gelin bindallı ismi verilen elbise giyerdi.

Gelin ve arkadaşları, ellerine mum alarak davetlileri karşılardı. Gelin, kayınvalidenin önüne sermiş olduğu ipek yolluk üzerinden geçerdi. Misafirlere ikramda bulunulurdu. Daha sonra kına gecesine özgü türküler söylenirdi. Gelinin ağlamasının bereket getireceğine inanılırdı. Gelinin türkülerle ağladıktan sonra kayınvalidesi gelinin avucunun ortasına kına yakardı.

Yeni Nesil Kına Geceleri

Osmanlı’dan itibaren kına gecesi geleneği değişikliklere uğramaya başladı. Kına geceleri, düğünden bir gün önce kız evinde yapıldı. Kına gecesine daha çok gelinin kız arkadaşları katılıyordu. Kınanın yakılacağı gün, kız evine bayrak asılırdı. Gelin ve damadın oturması için salonun ortasına sandalyeler koyulurdu. Genç kızlar ellerine mum alarak türkü söylemeye başlardı. Daha sonra gelin ve damat yerlerine oturur ve gelin ağlatılırdı.

Kına gecesi geleneği günümüzde daha modern şekilde kutlanmaya başlandı. Artık kına gecelerinin yerine bekarlığa veda partileri tercih ediliyor. Kına geceleri düğünden birkaç gün önce yapılır. Ve bu organizasyon daha çok eğlence mekanlarında kutlanıyor. Bazı zamanlarda gelin ve arkadaşları kına gecelerini SPA merkezlerinde, otellerde ya da eğlence mekanlarında düzenliyor. Günümüzde bu eğlencelere damat ve arkadaşları da katılabiliyor. Modern kutlamalar olsa bile yine de gelin adayı türkülerle ağlatılmaya çalışılıyor ve eline kına yakılıyor. Türkiye’de eski dönemlerden kalma kına yakma geleneği halen tercih edilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir