Yeni nesil meyhane

Yeni Nesil Meyhane

Meyhane kültürü yüzyıllardan beri bu topraklarda kabul ediliyor. Meyhaneler günümüzde farklı bir konsepte bürünerek yeni nesil meyhane adıyla hizmet veriyor.

Yeni nesil meyhane ve meyhanenin geçmişi nedir? Meyhane Farsça kökenli bir kelimedir. Meyhane sözcüğü şarap evi anlamına gelir. Bizans zamanında, deniz ticaretinin gelişmesiyle beraber meyhane kültürü de yerleşmeye başladı. Meyhane kültürü, aynı zamanda bir liman kültürüdür. Deniz ticaretinin yoğunluğu nedeniyle dünyanın birçok yerinden gelen denizciler boş zamanlarını meyhanelerde eğlenerek geçiriyor. O dönemlerde İstanbul limanları oldukça renkliydi.

Meyhane kültürü Bizans’a kadar dayanmaktadır. Bizans’ın o dönemlerde hüküm sürdüğü İstanbul’da içkili mekanlar son derece ünlüydü. Bu mekanlar farklı isimlerle hizmet veriyordu. Kapeleia türünde olan içkili mekanlar bugünkü meyhanelerle benzerlik göstermektedir. Şarap satma ehliyeti bulunan bu mekanlar şarabın yanında balıkla veya etle pişirilen yemekler sunardı. Bizans zamanında meyhaneler din adamlarının etkisiyle sürekli olarak denetleniyordu.

Yeni Nesil Meyhaneler

Türk kültüründe önemli bir yeri bulunan meyhaneler artık yepyeni bir konsepte büründü. Yeni Nesil Meyhaneler çok daha canlı ve eğlenceli bir konsepti bizlere sunuyor. Bu meyhanelerde eskiden kalma müzikler kullanılmıyor. Geçmişte kullanılan müzikler değiştirilerek daha eğlenceli hale getirildi. Yeni nesil meyhanelerde mezelerde de değişiklik yaşandı. Bu değişikliklerde mekan dekorasyonu da nasibini aldı. Klasik meyhane kültürünün tamamen dışına çıkan bu konsepti pek çok kişi beğenmeye başladı. Yeni nesil meyhaneler meyhane kültürüne yepyeni bir soluk kazandırmayı başardı.

Klasik Meyhane Nedir?

Klasik meyhanelerde arkadan hafif bir müzik sizlere eşlik eder. Bu mekanlarda sohbetlere doyum olmaz. Kafa dinlemek, neşelenmek ya da arkadaşınla dertleşmek için birkaç kadeh atılır. Bu tarz meyhanelerde masalar sade beyaz örtülerle süslenmiştir. Duvarlarda ise geçmiş zamandan kalma fotoğraflar yer alır. Bu meyhanelerde daha çok erkekler bulunur. Klasik meyhanelerde dans edilmez. Bazı zamanlarda farklı masalarda şiir okuyan insanları görürsünüz. Bu mekanlar samimiyet ön plandadır.

Yeni Nesil Meyhane Nasıl Bir Yer?

Yeni nesil meyhanelerde müzik oldukça baskındır. Modern dekorasyonlar ile süslenen bu mekanlara insanlar eğlenmeye gider. Özellikle organizasyonlarda yeni nesil meyhaneler sıklıkla tercih edilir. Mutluluğunu paylaşmak isteyenler bu mekanlarda soluğu alıyor. Yeni nesil meyhanelerde loş bir ışık bulunur. Amerikan tipi barlarda servis verilir. Türkçe pop şarkıların çalındığı bu mekanlarda yeni nesil müzikleri de duyabiliriz. Geleneksel mezeler tamamen değişime uğramıştır. Yanınızda ki insanla sohbet etmeniz son derece zordur. Bu tür mekanlarda kadın ve erkekler beraber eğlenir. Bu mekanlarda romantizm son derece düşüktür.

Yeni nesil meyhanelerde lüks araçlar ve şık kıyafetler tercih edilir. Alıştığımız meyhane konseptini yeni bir dokunuşla sunmayı başaran bu mekanlar şehir hayatına renk katmayı başarıyor. Hem damak zevkinin hem de eğlence kültürünün ayrılmaz bir parçası olan meyhaneler keyifli sohbetlerin adresi olmaya devam ediyor. Son zamanlarda meyhanelerde modern dokunuşlar görülmeye başlandı. Bazı mekanlar meyhane konseptini tamamen değiştirirken, bazıları ise mezeleriyle öne çıkmaya başladı. Özellikle dekorasyon alanında sıklıkla değişiklikler yapıldı. Klasik meyhane konseptinden biraz dışarı çıkmaya çalışan bu mekanlar pek çok kişinin hoşuna gidiyor. Ülkemizde meyhane kültürü oldukça gelişmiştir. Fakat günümüzde klasik meyhane işletmeciliği tamamen bırakılmaya başlandı. Özellikle büyükşehirlerde yeni nesil meyhane işletmeciliği daha fazla öne çıkıyor.

Klasik Ve Yeni Nesil Meyhane Anlayışı

Geçmişten günümüze hayatımızda önemli bir yeri bulunan klasik meyhane işletmeciliği artık yeni nesil meyhane işletmeciliği ile anılıyor.  Klasik meyhane anlayışında genellikle erkek müşteriler odaklıydı. Yeni nesil meyhanelerde ise kadın ve erkek sayısı neredeyse eşit durumda bulunuyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir